שוויון לקוי

קטעים מכתבה שפורסמה ב- YNET ב- 1/7/10 ותגובת מכון "מעגלי קשב"

שוויון לקוי: הקלות בבגרויות? הכל שאלה של כסף - האומנם ?!

מה צריך לעשות כדי להצליח בלימודים? בעיקר לשלם. נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה הצביעו על פער מגזרי עצום באחוז התלמידים המאובחנים כסובלים מלקויות למידה שונות. "אני לא יכולה לממן אבחון", מספרת אם לשישה מאשקלון. נתונים שפרסמה השבוע הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה ציירו תמונה קשה של חוסר שוויון הזדמנויות במערכת החינוך בישראל. המחקר הצביע על תופעה מטרידה במיוחד, שלפיה קיים קשר ברור בין הרקע החברתי-כלכלי שממנו מגיע תלמיד לבין סיכוייו לעבור אבחונים ללקויות למידה ולזכות בהקלות ובטיפול שיסייעו לו למצות את יכולותיו ולהפגין אותן בבחינות.העלות של אותם תהליכי אבחון, שרק על-פי תוצאותיהם ניתן להכריע האם יש או אין מקום להעניק את אותן ההקלות לתלמיד, גבוהה במיוחד ועומדת לעיתים על אלפי שקלים בשוק הפרטי - עובדה המציבה אותם הרחק מחוץ לתחומם של הורים רבים. במערכות הציבוריות, מאידך, אורכת ההמתנה זמן רב ולעיתים מסתיימת רק כעבור כמה שנים.
אחד הנתונים הבולטים במחקר מצביע על פער ניכר בין אחוז התלמידים שזכו בהקלות במגזר היהודי לבין זה הערבי במערכת החינוך. בעוד בראשון מביניהם נרשמו 23.9 אחוזים של תלמידים שאובחנו כבעלי הפרעות קשב וריכוז או לקויות למידה, עמד הנתון המקביל במגזר הערבי על 5.7 אחוזים בלבד.
"סיבה אפשרית לאותו הפער היא הפתיחות המועטה לנושא והעובדה שבקרב משפחות רבות במגזר הערבי וכן במגזר הדתי-חרדי נחשב הדבר עדיין לבושה ועל-כן הוא אינו זוכה לטיפול נאות", אמרה ל-ynet אורית דניאלי, מנהלת מכון פרטי לאבחון הפרעות קשב וריכוז ולקויות למידה.
במשרד החינוך מסרו כי "על-רקע הצורך להעניק שיוויון הזדמנויות אמיתי לתלמידים בעלי לקויות לימודיות מורכבות, אנו מפעילים כבר שנים מנגנון לצורך מתן ההקלות הנדרשות. הוא גם נועד גם לווסת את שיעור הפונים לקבלת התאמות, ולראייה, בשנים האחרונות הופחת שיעור הפונים להקלות מ-12 אחוזים ל-9.8 אחוזים

מכון "מעגלי קשב" הוקם בשנת 2005 כדי לתת מענה לקשיים בהם נתקלים ילדי ומשפחות הילדים הנזקקים לאבחון ולטיפול.
לצורך כך התקשרה "מעגלי קשב" עם הקופות המשלימות של קופות החולים הגדולות בארץ, דבר המאפשר מתן הנחות משמעותיות על בדיקות ואבחונים שונים המבוצעים במכון.

אנו מזמינים אתכם לנצל את החופשה ולקבוע אבחונים ומבדקים בתקופה זו בה הילדים חופשיים מלימודים והמכון עומד לרשותכם.
עדיף לבוא מוכנים לתחילת שנת הלימודים הבאה  .
צרו קשר 09-7402022

חופשה נעימה ובטוחה!